Week 11

NON-SELECT

CLASS 5A

First Round

West Monroe 53, Pineville 0

Captain Shreve 28, St. Amant 21

Alexadria 45, Central (Baton Rouge) 24

Ruston 28, Comeaux 18

East Ascension 17, East St. John 13

Slidell 35, Central Lafourche 21

Haughton 57, Fontainebleau 36

John Ehret 43, Dutchtown 0

Acadiana 22, Live Oak 7

Denham Springs 17, Sam Houston 14

Hahnville 35, Walker 9

Zachary 42, Sulphur 17

Terrebonne 24, Chalmette 22

Ouachita 37, Parkway 35

Landry/Walker 30, Barbe 12

Destrehan 22, Hammond 0

CLASS 4A

First Round

Edna Karr 34, Minden 10

Tioga 42, Benton 21

Bastrop 44, McDonogh #35 18

Westgate 56, Plaquemine 35

Lakeshore 45, DeRidder 21

Livonia 28, Cecilia 6

Pearl River 21, Franklin Parish 20

Neville 55, Opelousas 28

St. Martinville 55, Franklinton 42

Belle Chasse 20, G.W. Carver 12

Assumption 8, Carencro 6

Leesville 49, Woodlawn (Shreveport) 28

Northwood (Shreveport) 48, South Terrebonne 12

Helen Cox 19, North DeSoto 14

Breaux Bridge 29, Lutcher 28, OT

Warren Easton 44, Rayne

CLASS 3A

First Round

Iota 49, KIPP Renaissance 0

Baker 18, Marksville 12

St. James 25, Donaldsonville 0

North Webster 41, Albany 8

Union Parish 50, Bogalusa 0

Jena 49, South Beauregard 0

Church Point 28, West Feliciana 6

Sterlington 49, W.L. Cohen 0

Kaplan 28, Jennings 13

Crowley 26, Sophie B. Wright 6

Northwest 49, Berwick 36

Lake Charles Prep 28, Erath 14

Madison Prep 24, Jewel Sumner 20

Caldwell 22, Avoyelles 14

No. 18 Wossman at No. 15 Green Oaks (Sat.)

Eunice 34, Brusly 20

CLASS 2A

First Round

Many 76, Ville Platte 0

Rayville 27, North Caddo 15

Independence 36, Pine 32

Vidalia 26, Oakdale 0

Welsh 49, West St. Mary 0

Mansfield 16, South Plaquemines 14

DeQuincy 25, East Beauregard 0

Rosepine 20, Port Allen 14

Ferriday 54, Vinton 0

General Trass 35, Lakeside 6

Northeast 12, Lake Arthur 8

St. Helena 32, Delhi Charter 0

Kinder 56, Bunkie 14

Franklin 16, Red River River 13

East Feliciana 22, Capitol 8

Amite 51, Springfield 0

CLASS 1A

First Round

No. 1 Oak Grove (bye)

Slaughter 26, LaSalle 21

Jonesboro-Hodge 52, Delta Charter 6

Oberlin 60, Northwood-Lena 0

No. 5 West St. John (bye)

Homer 44, Elton 6

Gueydan 40, Centerville 28

No. 4 Logansport (bye)

No. 3 Kentwood (bye)

Merryville 12, White Castle 6

Montgomery 42, Plain Dealing 0

Basile 56, Tensas 8

Delhi 54, North Central 0

East Iberville 22, Arcadia 16

Sicily Island 28, Varnado 12

No. 2 Haynesville (bye)

———

SELECT

DIVISION I

First Round

No. 1 John Curtis (bye)

No. 9 St. Paul's at No. 8 Jesuit (Sat., 6 p.m.)

Evangel 63, Shaw 0

No. 4 C.E. Byrd (bye)

No. 3 Rummel (bye)

Brother Martin 30, Scotlandville 0

St. Augustine 34, Holy Cross 9

No. 2 Catholic-Baton Rouge (bye)

DIVISION II

First Round

University (bye)

St. Louis 36, Loyola 24

No. 12 Vandebilt Catholic at No. 5 De La Salle

Archbishop Hannan 37, Lusher Charter 0

No. 3 St. Thomas More (bye)

E.D. White 27, St. Michael the Archangel 7

Parkview Baptist 35, Teurlings Catholic 16

No. 2 St. Charles (bye)

DIVISION III

First Round

No. 1 Notre Dame (bye)

Episcopal (Baton Rouge) 32, Holy Savior Menard 22

Isidore Newman 40, Northlake Christian 7

Calvary Baptist 42, Pope John Paul II 9

No. 3. Dunahm (bye)

Catholic-New Iberia 48, St. Thomas Aquinas 0

Ascension Episcopal 35, Riverside 13

No. 2 Metairie Park Country Day (bye)

DIVISION IV

First Round

Southern Lab 49, St. Mary's 6

Ouachita Christian 49, Central Catholic 28

Opelousas Catholic 35, Covenant Christian 18

Lafayette Christian 70, Houma Christian 6

Vermilion Catholic 48, Cedar Creek 13

St. Frederick 16, Sacred Heart (Ville Platte) 7

Catholic-Pointe Coupee 19, St. Edmund 12

Ascension Catholic 52, Catholic-Pointe Coupee 8

———

MAIS 8-man

Semifinals

Tallulah 52, Prairie View 20

Manchester (Miss.) 42, Humphrey's (Miss.) 6