MAIS Class 2A Girls South State Tournament

Prairie View will play Clinton Christian (Miss.) in the opening game of the MAIS Class 2A South State Tournament at Glenbrook Academy in Minden.

Monday's games have the Lady Spartans paired against Clinton Christian at 5:15 p.m., followed by Franklin Academy vs. Amite School Center (Miss.) at 7:45. Prairie View is the No. 4 seed from District 5 while the Lady Warriors are the No. 3 seed from District 3. Franklin is the District 5 runner-up, while ASC is the third-place team from District 4.

Tuesday's first-round games include Ben's Ford Christian vs. Prentiss Christian (Miss.) at 4 p.m. and Centreville (Miss.) vs. River Oaks at 6:30 p.m. Ben's Ford and Prentiss are the fourth-place teams from Districts 4 and 3, respectively. Centreville is the District 4 runner-up, while the Lady Mustangs are the No. 3 seed from District 5.

Brookhaven (Miss.), Lamar Christian (Miss.), Glenbrook and Newton (Miss.) were awarded first-round byes.

Benton Academy is hosting the Class 2A North State Tournament in Yazoo City, Miss.

The top four teams from the North and South State Tournaments advance to the Class 2A State Tournament to be held Feb. 20-24 in Brookhaven, Miss.

———

SOUTH STATE TOURNAMENT

At Glenbrook (Minden)

First Round

Monday, Feb. 12

Game 1 — Clinton Christian (3-3) vs. Prairie View (5-4), 5:15 p.m.

Game 2 — Franklin Academy (5-2) vs. Amite School Center (4-3), 7:45 p.m.

Tuesday, Feb. 13

Game 3 — Ben's Ford Christian (4-4) vs. Prentiss Christian (3-4), 4 p.m.

Game 4 — Centreville (4-3) vs. Prairie View (5-3), 6:30 p.m.

Quarterfinals

Wednesday, Feb. 14

Game 5 — Clinton Christian-Prairie View winner vs. Lamar Christian (4-1), 5:15 p.m.

Game 6 — Franklin Academy-Amite School Center winner vs. Brookhaven (3-1), 7:45 p.m.

Thursday, Feb. 15

Game 7 — Ben's Ford Christian-Prentiss Christian winner vs. Glenbrook (5-1), 4 p.m.

Game 8 — Centreville-River Oaks winner vs. Newton (3-2), 6:30 p.m.

Semifinals

Friday, Feb. 16

Game 9 — Game 5 winner vs. Game 6 winner, 4 p.m.

Game 10 — Game 7 winner vs. Game 8 winner, 5:15 p.m.

Saturday, Feb. 17

Third Place

Game 11 — Game 9 loser vs. Game 10 loser, 1 p.m.

Championship

Game 12 — Game 9 winner vs. Game 10 winner, 2:15 p.m.

———

NORTH STATE TOURNAMENT

At Benton Academy (Yazoo City, Miss.)

Quarterfinals

Tuesday, Feb. 13

Game 1 — Marshall (1-1) vs. Tri-County (2-4), 5:15 p.m.

Game 2 — Greenville Christian (2-1) vs. Winona Christian (1-4), 7:45 p.m.

Wednesday, Feb. 14

Game 3 — Carroll (1-2) vs. St. Joseph (2-3), 5:15 p.m.

Game 4 — Manchester (2-2) vs. Central Holmes (1-3), 7:45 p.m.

Semifinals

Thursday, Feb. 15

Game 5 — Game 1 winner vs. Game 4 winner, 4 p.m.

Game 6 — Game 2 vs. Game 3 winner, 5:15 p.m.

Saturday, Feb. 16

Third Place

Game 7 — Game 5 loser vs. Game 6 loser, 1 p.m.

Game 8 — Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2:15 p.m.