Week 14

NON-SELECT

CLASS 5A

First Round

West Monroe 51, Central (Baton Rouge) 15

Dutchtown 28, Slidell 24

Barbe 52, Parkway 6

Destrehan 33, Alexandria 14

St. Amant 41, Northshore 38

Airline 35, Chalmette 7

John Ehret 46, Haughton 13

Zachary 38, Mandeville 0

Acadiana 52, Comeaux 20

Landry-Walker 14, Walker 7

Live Oak 23, Sulphur 10

East Ascension 35, East Jefferson 14

Ruston 35, East St. John 25

Hahnville 42, Denham Springs 21

Ouachita 35, Terrebonne 17

Covington 35, Thibodaux 21

Second Round

West Monroe 49, Dutchtown 21

Barbe 22, Destrehan 14

Airline 35, St. Amant 28

Zachary 38, John Ehret 0

Acadiana 24, Landry-Walker 22

Live Oak 34, East Ascension 26

Hahnville 23, Ruston 21

Covington 35, Ouachita 28

Quarterfinals

West Monroe 31, Barbe 17

Zachary 34, Airline 24

Acadiana 17, Live Oak 14

Hahnville 38, Covington 27

Semifinals

Zachary 29, West Monroe 27

Hahnville 43, Acadiana 42

Finals

At Mercedes-Benz Superdome

Saturday, Dec. 9

No. 10 Hahnville (12-2) vs. No. 4 Zachary (12-2), 7 p.m.

———

CLASS 4A

First Round

Edna Karr 54, Buckeye 13

George Washington Carver 50, Bastrop 24

Salmen 34, Lutcher 30

Northwood (Shreveport) 34, St. Martinville 20

Belle Chasse 21, Plaquemine 19

Woodlawn (Shreveport) 61, Westgate 20

North DeSoto 28, Assumption 13

Warren Easton 48, Carencro 0

Benton 56, Breaux Bridge 28

Cecilia 41, DeRidder 8

Rayne 57, Helen Cox 21

Leesville 38, Franklinton 20

Neville 28, Woodlawn (Baton Rouge) 3

McDonogh #35 21, Minden 6

Tioga 31, South Lafourche 16

Lakeshore 42, Pearl River 0

Second Round

Edna Karr 40, G.W. Carver 35

Northwood (Shreveport) 47, Salmen 6

Woodlawn (Shreveport) 14, at Belle Chasse 13

Warren Easton 54, North DeSoto 0

Cecilia 23, Benton 21

Rayne 28, Leesville 7

Neville 14, McDonogh #35 13

Lakeshore 40, Tioga 19

Quarterfinals

Edna Karr 34, Northwood (Shreveport) 6

Warren Easton 43, Woodlawn (Shreveport) 6

Rayne 35, Cecilia 21

Lakeshore 55, Neville 24

Semifinals

Edna Karr 20, Warren Easton 12

Lakeshore 33, Rayne 0

Finals

At Mercedes-Benz Superdome

Saturday, Dec. 9

No. 2 Lakeshore (14-0) vs. No. 1 Edna Karr (13-1), 3:30 p.m.

———

CLASS 3A

First Round

Sterlington 63, Baker 30

Donaldsonville 35, Union Parish 29

Loranger 21, Washington-Marion 20

Richwood 20, North Vermilion 17

Kaplan 35, KIPP Renaissance 7

Iota 42, Patterson 28

Madison Prep 28, Caldwell 8

St. James 30, Marksville 0

Westlake 27, Jena 20

Northwest 40, Avoyelles 28

Berwick 31, Eunice 14

West Feliciana 42, North Webster 13

Church Point 61, Carroll 24

Jennings 33, Bogalusa 12

Crowley 36, Albany 26

Iowa 39, Wossman 8

Second Round

Sterlington 28, Donaldsonville 18

Richwood 20, Loranger 14

Kaplan 45, Iota 18

St. James 50, Madison Prep 0

Northwest 31, Westlake 21

West Feliciana 38, Berwick 12

Jennings 28, Church Point

Crowley 24, Iowa 15

Quarterfinals

Richwood 15, Sterlington 14

Kaplan 39, St. James 22

West Feliciana 42, Northwest 7

Jennings 14, Crowley 0

Semifinals

Richwood 15, Kaplan 8

West Feliciana 45, Jennings 26

Finals

At Mercedes-Benz Superdome

Friday, Dec. 8

No. 8 Richwood (11-3) vs. No. 6 West Feliciana (13-1), 7 p.m.

———

CLASS 2A

First Round

Welsh 55, Springfield 7

Independence 56, Lakeside 16

Rayville 50, Delhi Charter 22

Kinder 40, General Trass 12

Vidalia 56, DeQuincy 14

Northeast 29, Port Allen 12

Pine 42, West St. Mary 0

Many 62, Ville Platte 0

Amite 47, Bunkie 3

Lake Arthur 27, Mangham 21

South Plaquemines 38, Vinton 20

St. Helena 54, Loreauville 6

Rosepine 31, Jeanerette 20

Red River 42, North Caddo 27

East Feliciana 38, Mansfield 28

Ferriday 60, East Feliciana 14

Second Round

Welsh 35, Independence 20

Kinder 35, Rayville 20

Northeast 44, Vidalia 28

Many 41, Pine 22

Amite 41, Lake Arthur 13

St. Helena 54, South Plaquemines 6

Red River 34, Rosepine 28

Ferriday 48, East Feliciana 26

Quarterfinals

Welsh 44, Kinder 14

Many 49, Northeast 20

St. Helena 35, Amite 32

Ferriday 52, Red River 0

Semifinals

Welsh 28, Many 18

St. Helena 12, Ferriday 6

Finals

At Mercedes-Benz Superdome

Friday, Dec. 8

No. 6 St. Helena (12-2) vs. No. 1 Welsh (12-1), noon

———

CLASS 1A

First Round

No. 1 West St. John (bye)

East Iberville 46, Delhi 38

Elton 44, Sicily Island 6

Jonesboro-Hodge 44, Plain Dealing 0

Logansport 52, North Central

Homer 56, LaSalle 8

Arcadia 52, White Castle 8

Varnado 54, Ringgold 0

Kentwood 37, Tensas Parish 0

Merryville 32, Centerville 13

Oberlin 40, Block 20

Haynesville 33, Grand Lake 3

Basile 42, Slaughter Charter 19

Montgomery 38, Gueydan 30

Lincoln Prep 46, Delta Charter 19

Oak Grove 48, Northwood-Lena 0

Second Round

West St. John 44, East Iberville 2

Jonesboro-Hodge 48, Elton 8

Logansport 48, Homer 0

Varnado 58, Arcadia 18

Kentwood 40, Merryville 14

Haynesville 33, Oberlin 8

Basile 14, Montgomery 8

Oak Grove 48, Lincoln Prep 20

Quarterfinals

West St. John 26, Jonesboro-Hodge 6

Logansport 40, Varnado 18

Kentwood 14, Haynesville 10

Oak Grove 34, Basile 6

Semifinals

West St. John 34, Logansport 18

Kentwood 19, Oak Grove 7

Finals

At Mercedes-Benz Superdome

Thursday, Dec. 7

No. 3 Kentwood (13-1) vs. No. 1 West St. John (10-2)

———

SELECT

DIVISON I

First Round

No. 1 Evangel (bye)

Rummel 55, C.E. Byrd 28

St. Augustine 27, Jesuit 0

Catholic-Baton Rouge 44, Shaw 0

No. 3 Scotlandville (bye)

Brother Martin 28, McKinley 12

St. Paul's 27, Holy Cross 24

No. 2 John Curtis (bye)

Quarterfinals

Evangel 14, Rummel 7

Catholic-Baton Rouge 7, St. Augustine 3

Scotlandville 35, Brother Martin 35

John Curtis 35, St. Paul's 21

Semifinals

Catholic-Baton Rouge 14, Evangel 6

John Curtis j29, Scotlandville 8

Finals

Saturday, Dec. 9

At Mercedes-Benz Superdome

No. 4 Catholic-Baton Rouge (10-3) vs. No. 2 John Curtis (11-1), noon

———

DIVISION II

First Round

No. 1 De La Salle (bye)

Archbishop Hannan 35, Vandebilt Catholic 20

Parkview Baptist 55, Lusher Charter 14

St. Thomas More 48, St. Michael the Archangel 9

No. 3 St. Charles (bye)

St. Louis 22, E.D. White 21

Teurlings Catholic 42, Loyola 21

No. 2 University (bye)

Quarterfinals

De La Salle 52, Archbishop Hannan 14

St. Thomas More 32, Parkview Baptist 29

St. Charles 42, St. Louis 10

University 35, Teurlings Catholic 9

Semifinals

De La Salle 28, St. Thomas More 14

University 34, St. Charles 14

Finals

Friday, Dec. 8

At Mercedes-Benz Superdome

No. 2 University (12-0) vs. No. 1 De La Salle (11-0), 3:30 p.m.

———

DIVISION III

First Round

No. 1 Notre Dame (bye)

Baton Rouge Episcopal 24, Metairie Park Country Day 20

Riverside 42, Northlake Christian 21

Dunham 55, Pope John Paul II 6

No. 3 Catholic-New Iberia (bye)

Calvary Baptist 50, Menard 7

St. Thomas Aquinas 14, Ascension Episcopal 12

No. 2 Isidore Newman (bye)

Quarterfinals

Notre Dame 45, Episcopal 0

Riverside 62, Dunham 42

Catholic-New Iberia 49, Calvary Baptist 28

Isidore Newman 37, St. Thomas Aquinas 7

Semifinals

Notre Dame 41, Riverside 31

Catholic-New Iberia 49, Isidore Newman 7

Finals

At Mercedes-Benz Superdome

Thursday, Dec. 7

No. 3 Catholic-New Iberia (11-1) vs. No. 1 Notre Dame (11-0), 7 p.m.

———

DIVISION IV

First Round

Vermilion Catholic 40, St. Martin's Episcopal 7

Ouachita Christian 42, Sacred Heart-Ville Platte 23

Catholic-Pointe Coupee 45, Central Catholic 6

Lafayette Christian 34, Covenant Christian 12

St. Edmund 22, St. Frederick 7

Ascension Catholic 63, Houma Christian 7

St. Mary's (Natchitoches) 33, Opelousas Christian 3

Cedar Creek 42, Hanson Memorial 0

Quarterfinals

Vermilion Catholic 28, Ouachita Christian 21

Lafayette Christian 21, Catholic-Pointe Coupee 10

Ascension Catholic 21, St. Edmund 0

St. Mary's (Natchitoches) 40, Cedar Creek 34

Semifinals

Lafayette Christian 30, Vermilion Catholic 28

Ascension Catholic 35, St. Mary's 21

Finals

Thursday, Dec. 7

At Mercedes-Benz Superdome

No. 6 Ascension Catholic (11-2) vs. No. 4 Lafayette Christian (12-1), 3:30 p.m.