Week 11 scores and Week 12 pairings:

 

NON-SELECT

 

CLASS 5A

 

First Round

 

West Monroe 51, Central (Baton Rouge) 15

 

Dutchtown 28, Slidell 24

 

Barbe 52, Parkway 6

 

Destrehan 33, Alexandria 14

 

St. Amant 41, Northshore 38

 

Airline 35, Chalmette 7

 

John Ehret 46, Haughton 13

 

Zachary 38, Mandeville 0

 

Acadiana 52, Comeaux 20

 

Landry-Walker 14, Walker 7

 

Live Oak 23, Sulphur 10

 

East Ascension 35, East Jefferson 14

 

Ruston 35, East St. John 25

 

Hahnville 42, Denham Springs 21

 

Ouachita 35, Terrebonne 17

 

Covington 35, Thibodaux 21

 

Second Round

 

West Monroe at Dutchtown

 

Destrehan at Barbe

 

Airline at St. Amant

 

John Ehret at Zachary

 

Landry-Walker at Acadiana

 

Live Oak at East Ascenion

 

Hahnville at Ruston

 

Ouachita at Covington

 

———

 

CLASS 4A

 

First Round

 

Edna Karr 54, Buckeye 13

 

George Washington Carver 50, Bastrop 24

 

Salmen 34, Lutcher 30

 

Northwood (Shreveport) 34, St. Martinville 20

 

Belle Chasse 21, Plaquemine 19

 

Woodlawn (Shreveport) 61, Westgate 20

 

North DeSoto 28, Assumption 13

 

Warren Easton 48, Carencro 0

 

Benton 56, Breaux Bridge 28

 

Cecilia 41, DeRidder 8

 

Rayne 57, Helen Cox 21

 

Leesville 38, Franklinton 20

 

Neville 28, Woodlawn (Baton Rouge) 3

 

McDonogh #35 21, Minden 6

 

Tioga 31, South Lafourche 16

 

Lakeshore 42, Pearl River 0

 

Second Round

 

G.W. Carver at Edna Karr

 

Salmen at Northwood (Shreveport)

 

Woodlawn (Shreveport) at Belle Chasse

 

North DeSoto at Warren Easton

 

Cecilia at Benton

 

Rayne at Leesville

 

McDonogh #35 at Neville

 

Lakeshore at Tioga

 

———

 

CLASS 3A

 

First Round

 

Sterlington 63, Baker 30

 

Donaldsonville 35, Union Parish 29

 

Loranger 21, Washington-Marion 20

 

Richwood 20, North Vermilion 17

 

Kaplan 35, KIPP Renaissance 7

 

Iota 42, Patterson 28

 

Madison Prep 28, Caldwell 8

 

St. James 30, Marksville 0

 

Westlake 27, Jena 20

 

Northwest 40, Avoyelles 28

 

Berwick 31, Eunice 14

 

West Feliciana 42, North Webster 13

 

Church Point 61, Carroll 24

 

Jennings 33, Bogalusa 12

 

Crowley 36, Albany 26

 

Iowa 39, Wossman 8

 

Second Round

 

Donaldsonville at Sterlington

 

Loranger at Richwood

 

Iota at Kaplan

 

St. James at Madison Prep

 

Northwest at Westlake

 

Berwick at West Feliciana

 

Jennings at Church Point

 

Iowa at Crowley

 

———

 

CLASS 2A

 

First Round

 

Welsh 55, Springfield 7

 

Independence 56, Lakeside 16

 

Rayville 50, Delhi Charter 22

 

Kinder 40, General Trass 12

 

Vidalia 56, DeQuincy 14

 

Northeast 29, Port Allen 12

 

Pine 42, West St. Mary 0

 

Many 62, Ville Platte 0

 

Amite 47, Bunkie 3

 

Lake Arthur 27, Mangham 21

 

South Plaquemines 38, Vinton 20

 

St. Helena 54, Loreauville 6

 

Rosepine 31, Jeanerette 20

 

Red River 42, North Caddo 27

 

East Feliciana 38, Mansfield 28

 

Ferriday 60, East Feliciana 14

 

Second Round

 

Welsh at Independence

 

Rayville at Kinder

 

Northeast at Vidalia

 

Pine at Many

 

Lake Arthur at Amite

 

South Plaquemines at St. Helena

 

Red River at Rosepine

 

Ferriday at East Feliciana

 

———

 

CLASS 1A

 

First Round

 

No. 1 West St. John (bye)

 

East Iberville 46, Delhi 38

 

Elton 44, Sicily Island 6

 

Jonesboro-Hodge 44, Plain Dealing 0

 

Logansport 52, North Central

 

Homer 56, LaSalle 8

 

Arcadia 52, White Castle 8

 

Varnado 54, Ringgold 0

 

Kentwood 37, Tensas Parish 0

 

Merryville 32, Centerville 13

 

Oberlin 40, Block 20

 

Haynesville 33, Grand Lake 3

 

Basile 42, Slaughter Charter 19

 

Montgomery 38, Gueydan 30

 

Lincoln Prep 46, Delta Charter 19

 

Oak Grove 48, Northwood-Lena 0

 

Second Round

 

East Iberville at West St. John

 

Elton at Jonesboro-Hodge

 

Homer at Logansport

 

Arcadia at Varnado

 

Merryville at Kentwood

 

Oberlin at Haynesville

 

Montgomery at Basile

 

Oak Grove at Lincoln Prep

 

———

 

SELECT

 

DIVISON I

 

First Round

 

No. 1 Evangel (bye)

 

Rummel 55, C.E. Byrd 28

 

St. Augustine 27, Jesuit 0

 

Catholic-Baton Rouge 44, Shaw 0

 

No. 3 Scotlandville (bye)

 

Brother Martin 28, McKinley 12

 

St. Paul's 27, Holy Cross 24

 

No. 2 John Curtis (bye)

 

Quarterfinals

 

Rummel at Evangel

 

St. Augustine at Catholic-Baton Rouge

 

Brother Martin at Scotlandville

 

St. Paul's at John Curtis

 

———

 

DIVISION II

 

First Round

 

No. 1 De La Salle (bye)

 

Archbishop Hannan 35, Vandebilt Catholic 20

 

Parkview Baptist 55, Lusher Charter 14

 

St. Thomas More 48, St. Michael the Archangel 9

 

No. 3 St. Charles (bye)

 

St. Louis 22, E.D. White 21

 

Teurlings Catholic 42, Loyola 21

 

No. 2 University (bye)

 

Quarterfinals

 

Archbishop Hannan at De La Salle

 

Parkview Baptist at St. Thomas More

 

St. Louis at St. Charles

 

Teurlings Catholic at University

 

———

 

DIVISION III

 

First Round

 

No. 1 Notre Dame (bye)

 

Baton Rouge Episcopal 24, Metairie Park Country Day 20

 

Riverside 42, Northlake Christian 21

 

Dunham 55, Pope John Paul II 6

 

No. 3 Catholic-New Iberia (bye)

 

Calvary Baptist 50, Menard 7

 

St. Thomas Aquinas 14, Ascension Episcopal 12

 

No. 2 Isidore Newman (bye)

 

Quarterfinals

 

Baton Rouge Episcopal at Notre Dame

 

Riverside at Dunham

 

Calvary Baptist at Catholic-New Iberia

 

St. Thomas Aquinas at Isidore Newman

 

———

 

DIVISION IV

 

First Round

 

Vermilion Catholic 40, St. Martin's Episcopal 7

 

Ouachita Christian 42, Sacred Heart-Ville Platte 23

 

Catholic-Pointe Coupee 45, Central Catholic 6

 

Lafayette Christian 34, Covenant Christian 12

 

St. Edmund 22, St. Frederick 7

 

Ascension Catholic 63, Houma Christian 7

 

St. Mary's (Natchitoches) 33, Opelousas Christian 3

 

Cedar Creek 42, Hanson Memorial 0

 

Quarterfinals

 

Vermilion Catholic at Ouachita Christian

 

Catholic-Pointe Coupee at Lafayette Christian

 

Ascension Catholic at St. Edmund

 

Cedar Creek at St. Mary's (Natchitoches)