|
|
Bastrop Daily Enterprise - Bastrop, LA
  • Region 1-2A Track & Field Meet Results

  • Region 1-2A Meet Results
    • email print
      Comment
  •  
    Wednesday, April 24
    University of Louisiana-Monroe
    Girls 100 Meter Dash Finals
    1, Mariau, Jade, Menard, 12.45. 2, Griggs, LaPorsha, Ferriday, 12.49. 3, Collins, Shanae, Lakeside, 12.60. 4, Sasser, Kim, Evangel, 12.73. 5, Austin, Nikeajah, Homer, 12.82. 6, Prater, Myesha, Bunkie, 13.01. 7, Washington, D'Andrea, North Webster, 13.13. 8, Walker, Americanan, Homer, 13.15. 9, Hayward, Vanity, Bunkie, 13.23. 10, Peoples, Taylor, Mansfield, 13.51. 11, Fagans, Justice, Calvary Baptist, 13.53. 12, Holman, Amber, Lakeview, 13.83. 13, Deville, Taylar, Evangel, 14.05. 14, Branton, Sarah, Menard, 14.12. 15, Clements, MaKayla, Winnfield, 14.20.
    Girls 200 Meter Dash
    1, Moore, Maegan, Ville Platte, 25.60. 2, Mariau, Jade, Menard, 26.12. 3, Jackson, Kimmerly, Homer, 26.13. 4, Sasser, Kim, Evangel, 26.75. 5, Wayne, Branna, Jonesboro-Hodge, 26.95. 6, Williams, Jasmine, Ville Platte, 27.55. 7, Prater, Myesha, Bunkie, 27.64. 8, Collins, Shanae, Lakeside, 27.70. 9, Deworth, Hannah, Menard, 27.88. 10, Walker, Americanan, Homer, 28.15. 11, Frazier, Tynekia, North Webster, 28.18. 12, Hayward, Vanity, Bunkie, 28.71. 13, Williams, Desteny, Booker T Washing, 28.87. 14, Swafford, Kiara, Winnfield, 28.98. 15, Williford, Victoria, Calvary Baptist, 29.77. 16, Rachel, Keandreah, Winnfield, 31.73.
    Girls 400 Meter Dash
    1, Hewitt, Alexis, Booker T Washing, 59.11. 2, Moore, Maegan, Ville Platte, 1:00.37. 3, Moreau, Jade, Menard, 1:00.84. 4, Butler, Teairka, Homer, 1:02.18. 5, Braton, Sarah, Menard, 1:03.49. 6, Wayne, Branna, Jonesboro-Hodge, 1:04.95. 7, Arvie, Katelyn, Ville Platte, 1:05.82. 8, Singleton, Jasmine, Jonesboro-Hodge, 1:05.94. 9, Thrower, L'Murriel, Evangel, 1:06.53. 10, St. Andre, Alexis, Iota, 1:07.69. 11, Wade, Devan, Booker T Washing, 1:07.88. 12, Webb, Hannah, Many, 1:09.34. 13, Clements, Katilyn, Winnfield, 1:10.19. 14, Thompson, Deamony, Bunkie, 1:10.64. 15, Ross, Miranda, Sterlington, 1:10.68. 16, Franklin, Macy, North Webster, 1:11.44.
    Girls 800 Meter Run
    1, Deworth, Hannah, Menard, 2:22.68. 2, Hestermann, Hailey, Calvary Baptist, 2:22.97. 3, Bartow, Mallory, Menard, 2:31.67. 4, Washington, Ciaira, Homer, 2:39.39. 5, Schenck, Heather, Lakeside, 2:43.84. 6, Boone, Jillian, Iota, 2:46.63. 7, King, Jasmine, Winnfield, 2:46.70. 8, Ragan, Claire, Iota, 2:47.97. 9, Hall, Alycia, Jonesboro-Hodge, 2:50.29. 10, Bellard, Davelzray, Mamou, 2:51.08. 11, Franklin, Macy, North Webster, 2:52.06. 12, Arvie, Breanna, Ville Platte, 2:52.29. 13, Vernon, Faith, Jonesboro-Hodge, 3:05.56.
    14, Hill, Rebecca, Evangel, 3:08.43. 15, Sprawls, Michelle, North Webster, 3:13.20. 16, Austin, Annalise, Winnfield, 3:25.26.
    Girls 1600 Meter Run
    1, Hestermann, Hailey, Calvary Baptist, 5:19.95. 2, Deworth, Hannah, Menard, 5:31.85. 3, Rabichaux, Mallory, Menard, 5:34.24. 4, Lander, Alissa, Lakeside, 5:59.26. 5, Boone, Jillian, Iota, 6:22.65. 6, Franklin, Macy, North Webster, 6:23.12. 7, Collier, Katelin, Lakeside, 6:34.30. 8, James, Kathryn, Winnfield,  6:39.48. --, Willis, Audrey, Evangel, NT. --, Harrell, Caroline, Winnfield, NT. --, Scales, Olandra, Lake Providence, NT. --, Dixon, Carolyn, Ferriday, NT. --, Terrell, Heaven, Oakdale, NT. --, Gallow, Tia, Mamou, NT. --, Wilson, Jada, Ville Platte, NT. --, Hill, Rebecca, Evangel, NT.
    Girls 3200 Meter Run
    1, Hestermann, Hailey, Calvary Baptist, 11:48.39. 2, Robichaux, Mallory, Menard, 11:59.24. 3, Lander, Alissa, Lakeside, 12:11.00. 4, Robichaux, Kelley, Menard, 12:43.88. 5, Shively, Hannah, Lakeside, 14:04.04. 6, Gallow, Tia, Mamou, 14:36.03. 7, Ferguson, Taliyanna, Ville Platte, 14:47.70. 8, Furhmann, Bailey, Calvary Baptist, 14:54.72. --, Cook, Kaleigh, North Webster, NT. --, Thomas, Jalaya, Ville Platte, NT. --, Hill, Rebecca, Evangel, NT. --, Hebert, Raven, Winnfield, NT. --, Fontenot, Tori, Iota, NT.
    Girls 100 Meter Hurdles
    1, Longino, Hannah, Oakdale, 16.10. 2, Joseph, Antoinette, Ville Platte, 16.58. 3, St. Andre, Cambrie, Iota, 17.29. 4, Watkins, Eleisia, Winnfield, 18.15. 5, Quarles, Dee Dee, Lakeside, 18.92. 6, Cooks, Alisha, Booker T Washing, 18.94. 7, Ryder, Sawyer, Menard, 19.30. 8, Allen-Bussey, Kaelynn, North Webster, 19.74. 9, Ross, Taylor, Sterlington, 19.75. 10, Dumars, Shalundria, Winnfield, 19.78. 11, Glass, Anarasha, Sterlington, 19.79. 12, Russell, Tyra, Red River, 19.85. 13, Edwards, Khaylan, Evangel, 20.49. 14, Roe, Carshanena, North Webster, 21.42.
    Girls 300 Meter Hurdles
    1, Longino, Hannah, Oakdale, 47.82. 2, Watkins, Eleisia, Winnfield, 49.94. 3, Morrison, Meg, Menard, 50.10. 4, Joseph, Antoinette, Ville Platte, 50.97. 5, Perkins, Shalondria, Red River, 53.96. 6, St. Andre, Cambrie, Iota, 54.31. 7, Englesman, Rachel, Menard, 54.48. 8, Fontenot, Emanee, Ville Platte, 54.79. 9, Sampson, Ja'Kita, Jonesboro-Hodge, 55.28. 10, Glass, Anarasha, Sterlington, 56.54. 11, Cooks, Alisha, Booker T Washing, 57.01. 12, Allen-Bussey, Kaelynn, North Webster, 59.20. 13, Edwards, Khaylan, Evangel, 1:02.67. 14, Lynd, Bailee, North Webster, 1:05.40. 15, Hodnett, Monica, Jonesboro-Hodge, 1:14.23.
    Page 2 of 5 - Girls 4x100 Meter Relay
    1, Homer High School 'A' 50.35. 2, Ville Platte High School 'A' 51.42. 3, Evangel High School 'A' 51.94. 4, Bunkie High School 'A' 52.02. 5, North Webster High School 'A' 53.14. 6, Sterlington High School 'A' 53.74. 7, Iota High School 'A' 53.96. 8, Calvary Baptist High School 'A' 54.66. 9, Winnfield High School 'A' 54.88. 10, Lake Providence High School 'A' 55.21. 11, Menard High School 'A' 56.68. 12, Oakdale High School 'A' 56.76. 13, Red River High School 'A' 58.43. --, Ferriday High School 'A' DQ.
    Girls 4x200 Meter Relay
    1, Homer High School 'A' 1:47.36. 2, Ville Platte High School 'A' 1:48.44. 3, Evangel High School 'A' 1:50.25. 4, BookerT Washington High School 'A' 1:50.94. 5, Bunkie High School 'A' 1:51.34. 6, Iota High School 'A' 1:52.36. 7, Jonesboro-Hodge High School 'A' 1:54.05. 8, Mansfield High School 'A' 1:54.06. 9, Menard High School 'A' 1:54.78. 10, Calvary Baptist High School 'A' 1:55.67. 11, Lake Providence High School 'A' 1:57.75. 12, Sterlington High School 'A' 1:58.34. 13, Red River High School 'A' 2:01.61. 14, Mamou High School 'A' 2:04.45. --, Winnfield High School 'A' DNF.
    Girls 4x400 Meter Relay
    1, Ville Platte High School 'A' 4:13.84. 2, Menard High School 'A' 4:15.03. 3, Evangel High School 'A' 4:19.16. 4, Homer High School 'A' 4:21.97. 5, Sterlington High School 'A' 4:29.16. 6, BookerT Washington High School 'A' 4:40.00. 7, Winnfield High School 'A' 4:40.71. 8, Bunkie High School 'A'  4:42.66. 9, Jonesboro-Hodge High School 'A' 4:49.71. 10, Mamou High School 'A' 4:59.39. 11, Lake Providence High School 'A' 5:04.15. 12, Red River High School 'A' 5:09.77.
    Girls High Jump
    1, O'Conner, Breanna, Ville Platte, 5-02. 2, Owens, Lindsey, North Webster, 5-00. 3, Joseph, Antoinette, Ville Platte, 4-10. 4, Drain, Kayla, Mansfield, J4-10. 5, Jackson, Alexis, Booker T Washing, 4-06. 6, St. Andre, Alexis, Iota, J4-06. 7, Dumars, Shalundria, Winnfield, 4-04. 7, Turgeon, Macy, North Webster, 4-04. 7, Rabichaux, Mallory, Menard, 4-04. 7, Vargas, Nellie, Menard, 4-04. 7, Hall, Alycia, Jonesboro-Hodge, 4-04. 7, Hawkins, Kojerin, Lake Providence, 4-04. --, Reliford, Jimensha, Jonesboro-Hodge, NH. --, Coleman, Melexious, Red River, NH.
    Girls Pole Vault 1, Tyler, Claire, North Webster, 10-00. 2, Bartow, Mallory, Menard, 9-06. 3, Willard, Allison, Sterlington, 9-00. 4, Howard, Alex, Sterlington, 8-06. 5, Valtz, Martha, Menard, 7-05.
    Girls Long Jump
    1, Wayne, Branna, Jonesboro-Hodge, 17-02.50. 2, Collins, Shanae, Lakeside, 17-00.25. 3, Terrell, Heaven, Oakdale, 16-09.50. 4, Fagans, Justice, Calvary Baptist, 16-07.50. 5, English, LaTasha, Sterlington, 16-05.50. 6, Washington, D'Andrea, North Webster, 15-10. 7, Sampson, Ja'Kita, Jonesboro-Hodge, 15-04.50. 8, Morrison, Meg, Menard, 15-04. 9, Holman, Amber, Lakeview, 14-09. 10, Bartow, Mallory, Menard, 14-08. 11, Lafite, Jalisa, Evangel, 14-07. 12, Parsley, Lynnzie, Iota, 14-05. 13, Scoby, Shaztada, Booker T Washing, 13-08.50. 14, Fontenot, Emanee, Ville Platte, 13-08. 15, Solton, Jessica, Red River, 12-07. 16, Quebodeaux, Hannah, Iota, 12-05.
    Girls Triple Jump
    1, Terrell, Heaven, Oakdale, 34-09.75. 2, Wayne, Branna, Jonesboro-Hodge, 33-09.75. 3, Jackson, Kimmerly, Homer, 33-08.50. 4, St. Andre, Cambrie, Iota, 31-11. 5, Sampson, Ja'Kita, Jonesboro-Hodge, 31-06.50. 6, Bartow, Mallory, Menard, 30-08.25. 7, Fontenot, Emanee, Ville Platte, 30-02.50. 8, Griffen, Kierra, Mamou, 29-00.25. 9, Drain, Kayla, Mansfield, 28-08. 10, Lewis, Tia'shaniquie, North Webster, 28-04.50. 11, Ryder, Sawyer, Menard, 27-07.50. 12, Edwards, Khaylan, Evangel, 27-06.50. 13, Perkins, Shalondria, Red River, 27-04.50. 14, King, Jasmine, Winnfield, 26-06.25.
    Girls Shot Put
    1, Harris, Kadijah, Homer, 36-00. 2, Johnson, Leah, Evangel, 33-09. 3, Belton, Kierra, Jonesboro-Hodge, 32-04. 4, Miller, Iceses, North Webster, 32-02. 5, Turner, Jasmine, Lakeside, 31-11. 6, English, MeShanna, Sterlington, 31-08.50. 7, Brunson, Porcha, Oakdale, 31-00. 8, Collins, Jessica, Mansfield, 29-10. 9, Aguilard, Ana, Iota, 27-00.50. 10, Cooper, Katherine, Evangel, 26-08. 11, Smith, Madison, Iota, 26-02.50. 12, Gallow, Ryznea, Ville Platte, 26-01.50. 13, Holdon, Latoria, Lakeview, 25-09.50. 14, Upton, Caraline, Menard, 25-02. 15, White, Yeshia, Red River, 25-01. 16, Walker, Erica, Winnfield, 22-07.50.
    Page 3 of 5 - Girls Discus Throw
    1, Johnson, Leah, Evangel, 110-07. 2, Magee, Kimberly, Winnfield, 99-04. 3, Manuel, Mya, Homer, 87-02. 4, Willis, Aliyah, Homer, 84-07. 5, Antes, Katherine, Sterlington, 82-01. 6, Smith, Shay, North Webster, 76-08. 7, Hoover, Mary, Menard, 75-00. 8, Smith, Madison, Iota, 74-08. 9, Aguilard, Ana,  Iota, 74-03. 10, Cooper, Katherine, Evangel, 74-02. 11, Guillory, Miranda, Mamou, 66-09. 12, Walker, Jasmine, Booker T Washing, 66-04. 13, Anderson, Alandra, Oakdale, 64-05. 14, Masters, Sarah, Many, 60-00. 15, Ryder, Sawyer, Menard, 57-06.
    Girls Javelin Throw
    1, Meche, Madison, Iota, 132-09. 2, Grayson, Bre, Lakeview, 115-06. 3, McDowell, Bethany, Winnfield, 104-00. 4, Allen, Brianna, Calvary Baptist, 101-05. 5, Clements, Emily, Winnfield, 100-06. 6, Fontenot, Taylor, Pine Prairie, 100-02. 7, Cook, Kaleigh, North Webster, 91-03. 8, Kramer, Tristan, Menard, 88-05. 9, Mitchell, KaiAndrea, Homer, 88-03. 10, English, MeShanna, Sterlington, 87-04. 11, Johnson, Leah, Evangel, 83-11. 12, Robinson, Ahallaie, Sterlington, 79-01. 13, Johnson, Rachel, Evangel, 75-02. 14, Belton, Kierra, Jonesboro-Hodge, 71-06. 15, Williams, nakayia, Ville Platte, 70-06.
    Boys 100 Meter Dash
    1, Lewis, Chris, Lakeside, 10.76. 2, White, Devin, North Webster, 10.97. 3, Davis, Dekendrick, Mansfield, 11.05. 4, Nash, Dearo, Jonesboro-Hodge, 11.09. 5, Jones, Jermarcus, Ville Platte, 11.18. 5, Calahan, Tre'vaun, Jonesboro-Hodge, 11.18. 7, Dunn, Roland, Evangel, 11.19. 8, Issac, Arthur, Lakeview, 11.21. 9, Reed, Kendall, Winnfield, 11.39. 10, Brock, Jeremy, Red River, 11.40. 11, Shine, Kamidrick, Homer, 11.46. 12, Bell, Ronald, Lakeview, 11.93. 13, Williams, Brent, Mamou, 12.03. 14, Murray, Bobby, Oakdale, 12.20. 15, Monette, Kourlyn, Oakdale, 12.28.
    Boys 200 Meter Dash
    1, Lewis, Chris, Lakeside, 21.88. 2, Smith, Jaorrius, North Webster, 21.97. 3, Morgan, Carl, Booker T Washing, 22.55. 4, Bruce, Allen, Lake Providence, 22.67. 5, Reed, Kendall, Winnfield, 23.00. 6, Anderson, Jaquine, Ville Platte, 23.03. 7, Morgan, Garnmonta, Homer, 23.21. 8, Calahan, Tre'vaun, Jonesboro-Hodge, 23.22. 9, Jones, Jermarcus, Ville Platte, 23.26. 10, White, Devin, North Webster, 23.65. 11, Brock, Jeremy, Red River, 23.81. 12, Foster, J'Anthony, Winnfield, 24.52. 13, Statcher, Melvin, Oakdale, 25.32.
    Boys 400 Meter Dash
    1, Moore, Darryl, Lakeside, 51.21. 2, Johnson, Joseph, Ville Platte, 51.41. 3, Reliford, Dimitri, Booker T Washing, 51.75. 4, Ryan, Caleb, Calvary Baptist, 52.53. 5, Morgan, Bryan, Winnfield, 53.46. 6, Joiner, DeAngelo, Lakeside, 53.63. 7, Taylor, Lagarion, North Caddo, 54.28. 8, Green, Jacob, Many, 55.42. 9, Hayes, Kevaughn, Menard, 55.43. 10, James, Cameron, Jonesboro-Hodge, 55.75. 11, Williams, Devin, Ville Platte, 56.21. 12, Allison, bryce, Mamou, 56.76. 13, Shepherd, Darian, Winnfield, 56.96. 14, Thomason, Hagan, Bunkie, 57.85. 15, Gilcrease, Austin, Evangel, 58.40.
    Boys 800 Meter Run
    1, Johnson, Olandis, North Caddo, 2:05.38. 2, Hewitt, Jalen, Calvary Baptist, 2:06.32. 3, Cooper, Kolby, North Webster, 2:06.35. 4, St. Andre, Dakota, Iota, 2:06.80. 5, Jones, Daylon, Ville Platte, 2:16.71. 6, O'Claire, Brandon, Sterlington, 2:16.79. 7, Labron, Jacob, Winnfield, 2:16.87. 8, Malone, Jaylin, Homer, 2:17.13. 9, Talbot, Cade, Oakdale, 2:17.76. 10, Allen, Paten, North Webster, 2:20.25. 11, Broadway, Justin, Many, 2:21.16. 12, Melomo, Frankie, Menard, 2:23.17. 13, Greene, Eric, Lakeside, 2:24.15. 14, Alexander, Deonta, Lakeview, 2:37.10. 15, Daigle, Rodney, Pine Prairie, 2:38.60.
    Boys 1600 Meter Run
    1, Soto, Enrique, Lakeside, 4:30.62. 2, Mahan, Terrence, Mamou, 4:48.94. 3, Cooper, Kolby, North Webster, 4:51.95. 4, Jones, Daylon, Ville Platte, 4:56.97. 5, Greene, Eric, Lakeside, 5:07.33. 6, Glaze, Quinn, Sterlington, 5:10.05. 7, Allen, Paten, North Webster, 5:15.08. 8, Oragaron, Tylon, Pine Prairie, 5:28.97. 9, Messer, Mitchell, Oakdale, 5:34.11. 10, Furhmann, Bryce, Calvary Baptist, 5:39.65. 11, Sherwood, Dylan, Evangel, 5:44.52. 12, Venious, Marvin, Red River, 5:45.97. 13, Robicheaux, Cole, Menard, 5:47.32. 14, McMickens, Quintin, Menard, 5:52.01. --, Verdin, Hunter, Many, NT.
    Boys 3200 Meter Run
    1, Soto, Enrique, Lakeside, 9:55.86. 2, Taylor, James, Lakeside, 10:32.86. 3, Mahan, Terrence, Mamou, 11:05.11. 4, Jones, Daylon, Ville Platte, 11:19.91. 5, Cooper, Kolby, North Webster, 11:22.24. 6, Oragaron, Tylon, Pine Prairie, 11:40.36. 7, Welch, James, Oakdale, 11:40.46. 8, Allen, Paten, North Webster, 11:48.37. 9, Glaze, Quinn, Sterlington, 11:52.41. --, Marton, Phillip,Red River, NT. --, Rogers, Taylor, Menard, NT. --, Chadwick, Levi, Sterlington, NT. --, McMickens, Quintin, Menard, NT. --, Sherwood, Dylan, Evangel, NT. --, Verdin, Hunter, Many, NT. --, Furhmann, Bryce, Calvary Baptist, NT.
    Page 4 of 5 - Boys 110 Meter Hurdles
    1, Eikeseth, Nick, Evangel, 15.63. 2, Mayweather, Louis, Mansfield, 15.74. 3, Jackson, Jarvis, Winnfield, 15.84. 4, Dias, Xavier, Many, 16.03. 5, Dunn, Darion, Oakdale, 16.32. 6, Kennedy, Jordan, Calvary Baptist, 16.33. 7, Taylor, Noah, Lakeview, 16.96. 8, Craney, Marquan, Booker T Washing, 16.98. 9, Reed, Samuel, Iota, 17.22. 10, Medlock, Jalen, Many, 17.45. 11, Giddens, Matt, Sterlington, 17.71. 12, Neal, Shamario, Ferriday, 18.92. 13, Wilson, Preston, Sterlington, 19.74. 14, Williams, Blaine, Mamou, 20.30. 15, Parham, Devin, Ville Platte, 29.26.
    Boys 300 Meter Hurdles
    1, Eikeseth, Nick, Evangel, 41.61. 2, Dias, Xavier, Many, 42.51. 3, Jackson, Jarvis, Winnfield, 43.06. 4, Miles, Jekyren, North Webster, 43.59. 5, Medlock, Jalen, Many, 43.87. 6, Williams, Blaine, Mamou, 44.02. 7, Giddens, Matt, Sterlington, 44.82. 8, Dunn, Darion, Oakdale, 44.83. 9, Taylor, Noah, Lakeview, 46.16. 10, Craney, Marquan, Booker T Washing, 46.29. 11, Neal, Jaylin, Ferriday, 47.02. 12, Handy, Cason, Sterlington, 47.46. 13, Jones, Daylon, Ville Platte, 47.57. 14, Thompson, Chase, North Webster, 47.71. 15, Jackson, Dayton, Ville Platte, 47.93. 16, Carter, Kaylan, Homer, 48.39.
    Boys 4x100 Meter Relay
    1, North Webster High School 'A' 43.04. 2, Lakeside High School 'A' 43.22. 3, Jonesboro-Hodge High School 'A' 44.04. 4, Sterlington High School 'A' 44.12. 5, Ville Platte High School 'A' 44.31. 6, Evangel High School 'A' 44.76. 7, Lake Providence High School 'A' 45.11. 8, North Caddo High School 'A' 45.33. 9, Winnfield High School 'A' 45.63. 10, Red River High School 'A' 45.96. 11, Lakeview High School 'A' 46.30. 12, Mamou High School 'A' 46.45. 13, Pine Prairie High School 'A' 47.92. 14, Oakdale High School 'A' 48.23. --, Calvary Baptist High School 'A' DNF.
    Boys 4x200 Meter Relay
    1, North Webster High School 'A' 1:31.67. 2, Ville Platte High School 'A' 1:31.95. 3, Evangel High School 'A' 1:32.80. 4, Homer High School 'A' 1:32.97. 5, Jonesboro-Hodge High School 'A' 1:33.53. 6, Sterlington High School 'A' 1:34.47. 7, BookerT Washington High School 'A' 1:34.56. 8, Lake Providence High School 'A' 1:35.15. 9, Red River High School 'A' 1:35.53. 10, Bunkie High School 'A' 1:36.91. 11, Pine Prairie High School 'A' 1:37.34. 12, Many High School 'A' 1:38.48. 13, Mamou High School 'A' 1:41.43. 14, Menard High School  'A' 1:42.33. --, Calvary Baptist High School 'A' DNF. --, Winnfield High School 'A' DNF.
    Boys 4x400 Meter Relay
    1, Evangel High School 'A' 3:29.93. 2, Lakeside High School 'A' 3:31.85. 3, North Webster High School 'A' 3:36.47. 4, Many High School 'A' 3:39.41. 5, BookerT Washington High School 'A' 3:42.14. 6, Sterlington High School 'A' 3:42.33. 7, Calvary Baptist High School 'A' 3:43.65. 8, Ville Platte High School 'A' 3:43.87. 9, Menard High School 'A' 3:44.53. 10, Winnfield High School 'A' 3:45.52. 11, Mamou High School 'A' 3:46.86. 12, Jonesboro-Hodge High School 'A' 3:49.48. 13, Ferriday High School 'A' 3:49.68. 14, Red River High School 'A' 3:50.11. 15, Pine Prairie High School 'A' 3:50.70. 16, Oakdale High School 'A' 4:10.88.
    Boys High Jump
    1, Williams, Orlando, Jonesboro-Hodge, 6-02. 2, Darwin, James, Many, J6-02. 3, Fagbeyiro, Nigel, Evangel, 6-00. 4, Poullard, Darren, Ville Platte, J6-00. 5, Parham, Devin, Ville Platte, 5-10. 6, Moore, Maurice, Lakeside, J5-10. 7, Anderson, Gijuan, Pine Prairie, 5-08. 7, Harden, Daldron, North Webster, 5-08. 7, Medlock, Jalen, Many, 5-08. 10, James, Cameron, Jonesboro-Hodge, 5-06. 10, Johnson, Isaiah, Evangel, 5-06. 10, Miles, Frankie, Lakeside, 5-06. 13, Bailey, Andria, Lakeview, 5-04. --, Bailey, Major, Lakeview, NH.
    Boys Pole Vault
    1, Davix, Axec, North Webster, 10-06. 2, Allred, Matt, Sterlington, J10-06. 3, George, Drew, Sterlington, J10-06. 4, Reed, Samuel, Iota, 9-06. 5, Woodruff, Ricky, Pine Prairie, 9-00. 6, Thrasher, Lucas, Pine Prairie, J9-00. 7, Welch, Dustin, North Webster, 8-06. 7, Kershaw, Woo, Evangel, 8-06. 7, Ray, Logan, Calvary Baptist, 8-06. 10, Roberts, Jake, Winnfield, 8-00. 10, Settle, Connor, Many, 8-00. --, Holley, Brandon, Winnfield, NH.
    Page 5 of 5 - Boys Long Jump
    1, Joseph, Benjamin, Ville Platte, 22-00.75. 2, Moore, Darryl, Lakeside, 21-05.75. 3, Moore, Maurice, Lakeside, 21-05.25. 4, Jackson, Richard, Jonesboro-Hodge, 21-04.25. 5, Statcher, Melvin, Oakdale, 20-10. 6, Dias, Xavier, Many, 20-09.50. 7, Taylor, Lagarion, North Caddo, 20-07.50. 8, Black, Rickey, North Webster, 20-04. 9, Chretien, Jonathan, Mamou, 20-03.25. 10, Miller, Demark, Red River, 20-00.25. 11, Walker, Stephen, Homer, 19-03.50. 12, Dunn, Darion, Oakdale, 18-11.50. 13, Medlock, Jalen, Many, 17-11.50. 14, Johnson, Isaiah, Evangel, 17-09.25. 15, Starks, Henry, Winnfield, 17-07.25. 16, Ladell, De'Quadreum, Calvary Baptist, 17-00.75.
    Boys Triple Jump
    1, Smith, Evan, Winnfield, 43-02.25. 2, Fagbeyiro, Nigel, Evangel, 43-02. 3, Statcher, Melvin, Oakdale, 41-09.75. 4, Dunn, Darion, Oakdale, 41-03. 5, Barbers, Cameron, Red River, 41-02.25. 6, Chretien, Jonathan, Mamou, 41-01.50. 7, Emerson, Eddie, Homer, 40-08. 8, Joseph, Benjamin, Ville Platte, 40-07.75. 9, Neal, Shamario, Ferriday, 40-05.50. 10, Taylor, Lagarion, North Caddo, 40-03.50. 11, Kirkendoll, Travion, Lakeview, 39-09.25. 12, Taylor, Alex, North Webster, 39-09. 13, Washington, Daundre, Red River, 37-02. 14, Morse, Michael, North Webster, 36-00.
    Boys Shot Put
    1, Clay, Johnathan, Evangel, 55-08.50. 2, Clay, Alton, North Caddo, 49-10.50. 3, Mickeal, Tremendous, Lakeside, 46-04. 4, Jackson, Davius, North Webster, 46-02. 5, Davis, Trevon, Booker T Washing, 44-01. 6, Hargrove, Brandon, Winnfield, 41-07. 7, Williams, Josh, Jonesboro-Hodge, 39-04.50. 8, Harper, Mark, Homer, 39-02.50. 9, Theils, Wyatt, Menard, 39-00. 10, Kennedy, Jaylan, Oakdale, 37-07. 11, Murphy, Darquez, Red River, 37-02. 12, Thomas, Keon, Oakdale, 37-01.50. 13, Owens, Trey, Lakeside, 36-10. 14, Maxwell, Cory, Red River, 35-11.50. 15, Leger, Bryce, Iota, 35-06.
    Boys Discus Throw
    1, Clay, Alton, North Caddo, 162-05. 2, Gilcrease, Austin, Evangel, 145-05. 3, Preston, X'Zavier, Evangel, 141-10. 4, Leger, Bryce, Iota, 129-02. 5, Kennedy, Jovian, Oakdale, 115-02. 6, Murphy, Darquez, Red River, 111-06. 7, Powell, Jared, Sterlington, 105-02. 8, Campbell, Jarrell, Bunkie, 101-06. 9, Frazier, Terry, Homer, 99-00. 10, Sullivan, Tyler, Calvary Baptist, 94-00. 11, Wall, Callia, Jonesboro-Hodge, 92-05. 12, Brenton, Parker, Winnfield, 90-08. 13, Dubois, Hunter, Many, 90-02. 14, Harris, Colton, Sterlington, 89-08. 15, Freeman, David, Ville Platte, 86-03. 16, Smith, Juan, Red River, 78-04.
    Boys Javelin Throw
    1, Vidrien, John, Pine Prairie, 177-06. 2, Gilcrease, Austin, Evangel, 176-09. 3, Kennedy, Jordan, Calvary Baptist, 158-05. 4, Jackson, DeAnthony, Winnfield, 152-08. 5, Townley, Timmi, Oakdale, 142-11. 6, Colaluca, John, Sterlington, 126-11. 7, Jackson, Dayton, Ville Platte, 124-09. 8, Broden, O'Darruis, Evangel, 123-06. 9, Deshotel, Robbie, Pine Prairie, 118-06. 10, Owens, Trey, Lakeside, 116-06. 11, Roberts, Tanner, Menard, 112-01. 12, Spencer, Brian, Jonesboro-Hodge, 110-09. 13, Theils, Wyatt, Menard, 108-07. 14, Winnfield, Marcus, Winnfield, 97-11. 15, Parks, Chase, Sterlington, 88-08.

        calendar