One of many spring sporting events throughout the state rained out on Thursday, the Bastrop-West Ouachita Class 4A regional playoff game has been rescheduled for Friday at 5 p.m. in Cadeville.

Bastrop's Class 4A regional softball playoff game has been rescheduled for Friday at 5 p.m. at West Ouachita.

Originally scheduled for Thursday, the game was postponed late Wednesday night due to impending severe weather. It turned out to be a wise move as a strong band of thunderstorms began sweeping through the area Thursday afternoon and continued into the night.

Friday's winner advances to play the Neville-Shreveport Northwood winner in the quarterfinals of the State Tournament in Sulphur.

A complete first-round recap and regional playoff pairings:

CLASS 5A

First Round

Hahnville 7, Dominican 7

Destrehan 5, Byrd 3

Mt. Carmel 5, New Iberia 3

Sulphur 8, East Ascension 3

Fontainebleau 11, St. Scholastica 1

Northshore 12, Haughton 2

Pineville 12, John Ehret 2

Live Oak 9, Covington 0

West Monroe 9, Chapelle 0

Sam Houston 9, Natchitoches 0

H.L. Bourgeois 2, Ouachita 1

Dutchtown 11, Ponchatoula 1

Walker 16, Comeaux 5

Parkway 7, Central (B.R.) 1

Airline 5, Denham Springs 3

St. Amant 14, Lafayette 0

Regional

Destrehan at Hahnville

Mt. Carmel at Sulphur

Fontainebleau 5, Northshore 2

Pineville at Live Oak

West Monroe at Sam Houston

Dutchtown at H.L. Bourgeois

Parkway at Walker

St. Amant at Airline

CLASS 4A

First Round

Vandebilt Catholic 10, Bolton 0

Assumption 3, Morgan City 1

Lutcher 10, Tioga 5

St. Thomas More 16, Beau Chene 0

DeRidder 2, Franklinton 1

Academy of Our Lady 11, Ben Franklin 1

Cabrini 1, Cecilia 0

Belle Chasse 10, Pearl River 0

West Ouachita 16, Franklin Parish 0

Bastrop 14, Benton 4

Northwood (Shreveport) 7, St. Louis 5, 9 innings

Teurlings Cath. 16, St. Michael 0

Ursuline 4, Ellender 3

Grant 3, Plaquemine 0

Alexandria 15, Riverdale 0

Regional

Vandebilt 4, Assumption 0

Lutcher at St. Thomas More

Academy of Our Lady at DeRidder

Cabrini at Belle Chasse

Bastrop at West Ouachita

Northwood at Neville

Ursuline at Teurlings Catholic

Alexandria at Grant

CLASS 3A

First Round

Brusly 10, Avoyelles 0

South Beauregard 5, Port Barre 4

Berwick 3, Jewel Sumner 1

Crowley 10, Livonia 0

Jena 5, Westlake 0

Rayne 5, North DeSoto 4

E.D. White 12, Church Point 7

North Vermilion 12, De La Salle 0

Kaplan 10, West Feliciana 0

Loyola 9, St. Mary's 2

Parkview Baptist 4, Vidalia 0

Notre Dame 8, Erath 0

St. Charles 15, Farmerville 0

Patterson 3, Loranger 0

Caldwell 4, Albany 3

Buckeye 10, Rayville 0

Regional

Brusly at South Beauregard

Berwick at Crowley

Jena at Rayne

North Vermilion at E.D. White

Loyola at Kaplan

Parkview at Notre Dame

St. Charles at Patterson

Buckeye at Caldwell

CLASS 2A

First Round

John Curtis 20, Louise McGehee 0

Mamou 10, Thomas Jefferson 0

Winnfield 4, Delcambre 3

Calvary Baptist 15, Runnels 3

Rosepine 7, Lakeside 2

Pine Prairie 3, Sterlington 2

Haynes 10, Fisher 6

North Webster 6, Pickering 0

Evangel 7, Iota 5

Catholic (New Iberia) 12, Northlake Christian 2

Many 4, Pope John Paul II 3

Menard 2, Welsh 0

DeQuincy 10, Vinton 2

Springfield 7, Doyle 6

Kinder 3, North Caddo 1

Riverside 10, East Beauregard 0

Regional

John Curtis at Mamou

Calvary Baptist at Winnfield

Pine Prairie at Rosepine

Haynes at North Webster

Catholic (New Iberia) at Evangel

Menard at Many

Springfield at DeQuincy

Riverside at Kinder

CLASS 1A

First Round

Cedar Creek 12, Northwood-Leana 1

Westminster Christian 6, Houma Christian 2

Sacred Heart (Ville Platte) 9, Christian Life 4

St. John 4, Christian Life 0

Hannan 10, Vermilion Catholic 0

Opelousas Catholic 3, St. Mary 2

Ouachita Christian 11, St. Martin's Episcopal 3

Central Catholic 2, St. Edmund 1

Catholic-Pointe Coupee 17, Country Day 0

South Cameron 15, Ascension Christian 5

Oberlin 12, Hanson 6

Oak Grove 6, Logansport 3

Ascension Catholic 8, Delhi Charter 2

Merryville 8, Gueydan 0

False River 14, Montgomery 1

Mangham 3, LaSalle 0

Regional

Westminster at Cedar Creek

Sacred Heart (Ville Platte) at St. John

Opelousas Catholic at Hannan

Ouachita Christian at Central Catholic

Catholic-Pointe Coupee 15, South Cameron 0

Oak Grove at Oberlin

Merryville at Ascension Catholic

Mangham at False River

CLASS B

First Round

Florien 19, Singer 0

Weston 4, Castor 3

Converse 16, Simsboro 0

Oak Hill 11, Centerville 1

Zwolle 13, Summerfiled 0

Negreet 4, Choudrant 1

Glenmora 3, Holden 2

Grace Christian 7, Dodson 0

Grand Lake 10, Hornbeck 2

Pitkin 1, Simpson 0

Quitman 1, Avoyelles Charter 0

Monterey 18, Lafayette Christian 5

Fairview 10, Evans 0

Anacoco 11, Bell City 1

Forest 10, Downsville 0

Stanley 16, Doyline 0

Regional

Florien at Weston

Converse at Oak Hill

Negreet at Zwolle

Glenmora at Grace Christian

Grand Lake 12, Pitkin 2

Quitman at Monterey

Anacoco at Fairview

Forest at Stanley

CLASS C

Regional

Hackberry 17, Phoenix 0

Elizabeth at Maurepas

Reeves at Northside Christian

Ebarb at St. Joseph's, Plaucheville

Claiborne Christian at Georgetown

Kilbourne 5, Harrisonburg 4

Plainview at Starks

Calvin 15, Familiy Christian 0