|
|
Bastrop Daily Enterprise - Bastrop, LA
  • Bastrop, West Ouachita to try again Friday

  • One of many spring sporting events throughout the state rained out on Thursday, the Bastrop-West Ouachita Class 4A regional playoff game has been rescheduled for Friday at 5 p.m. in Cadeville.
    • email print
      Comment
  • Bastrop's Class 4A regional softball playoff game has been rescheduled for Friday at 5 p.m. at West Ouachita.
    Originally scheduled for Thursday, the game was postponed late Wednesday night due to impending severe weather. It turned out to be a wise move as a strong band of thunderstorms began sweeping through the area Thursday afternoon and continued into the night.
    Friday's winner advances to play the Neville-Shreveport Northwood winner in the quarterfinals of the State Tournament in Sulphur.
    A complete first-round recap and regional playoff pairings:
     
    CLASS 5A
    First Round
    Hahnville 7, Dominican 7
    Destrehan 5, Byrd 3
    Mt. Carmel 5, New Iberia 3
    Sulphur 8, East Ascension 3
    Fontainebleau 11, St. Scholastica 1
    Northshore 12, Haughton 2
    Pineville 12, John Ehret 2
    Live Oak 9, Covington 0
    West Monroe 9, Chapelle 0
    Sam Houston 9, Natchitoches 0
    H.L. Bourgeois 2, Ouachita 1
    Dutchtown 11, Ponchatoula 1
    Walker 16, Comeaux 5
    Parkway 7, Central (B.R.) 1
    Airline 5, Denham Springs 3
    St. Amant 14, Lafayette 0
    Regional
    Destrehan at Hahnville
    Mt. Carmel at Sulphur
    Fontainebleau 5, Northshore 2
    Pineville at Live Oak
    West Monroe at Sam Houston
    Dutchtown at H.L. Bourgeois
    Parkway at Walker
    St. Amant at Airline
     
    CLASS 4A
    First Round
    Vandebilt Catholic 10, Bolton 0
    Assumption 3, Morgan City 1
    Lutcher 10, Tioga 5
    St. Thomas More 16, Beau Chene 0
    DeRidder 2, Franklinton 1
    Academy of Our Lady 11, Ben Franklin 1
    Cabrini 1, Cecilia 0
    Belle Chasse 10, Pearl River 0
    West Ouachita 16, Franklin Parish 0
    Bastrop 14, Benton 4
    Northwood (Shreveport) 7, St. Louis 5, 9 innings
    Teurlings Cath. 16, St. Michael 0
    Ursuline 4, Ellender 3
    Grant 3, Plaquemine 0
    Alexandria 15, Riverdale 0
    Regional
    Vandebilt 4, Assumption 0
    Lutcher at St. Thomas More
    Academy of Our Lady at DeRidder
    Cabrini at Belle Chasse
    Bastrop at West Ouachita
    Northwood at Neville
    Ursuline at Teurlings Catholic
    Alexandria at Grant
     
    CLASS 3A
    First Round
    Brusly 10, Avoyelles 0
    South Beauregard 5, Port Barre 4
    Berwick 3, Jewel Sumner 1
    Crowley 10, Livonia 0
    Page 2 of 3 - Jena 5, Westlake 0
    Rayne 5, North DeSoto 4
    E.D. White 12, Church Point 7
    North Vermilion 12, De La Salle 0
    Kaplan 10, West Feliciana 0
    Loyola 9, St. Mary's 2
    Parkview Baptist 4, Vidalia 0
    Notre Dame 8, Erath 0
    St. Charles 15, Farmerville 0
    Patterson 3, Loranger 0
    Caldwell 4, Albany 3
    Buckeye 10, Rayville 0
    Regional
    Brusly at South Beauregard
    Berwick at Crowley
    Jena at Rayne
    North Vermilion at E.D. White
    Loyola at Kaplan
    Parkview at Notre Dame
    St. Charles at Patterson
    Buckeye at Caldwell
     
    CLASS 2A
    First Round
    John Curtis 20, Louise McGehee 0
    Mamou 10, Thomas Jefferson 0
    Winnfield 4, Delcambre 3
    Calvary Baptist 15, Runnels 3
    Rosepine 7, Lakeside 2
    Pine Prairie 3, Sterlington 2
    Haynes 10, Fisher 6
    North Webster 6, Pickering 0
    Evangel 7, Iota 5
    Catholic (New Iberia) 12, Northlake Christian 2
    Many 4, Pope John Paul II 3
    Menard 2, Welsh 0
    DeQuincy 10, Vinton 2
    Springfield 7, Doyle 6
    Kinder 3, North Caddo 1
    Riverside 10, East Beauregard 0
    Regional
    John Curtis at Mamou
    Calvary Baptist at Winnfield
    Pine Prairie at Rosepine
    Haynes at North Webster
    Catholic (New Iberia) at Evangel
    Menard at Many
    Springfield at DeQuincy
    Riverside at Kinder
     
    CLASS 1A
    First Round
    Cedar Creek 12, Northwood-Leana 1
    Westminster Christian 6, Houma Christian 2
    Sacred Heart (Ville Platte) 9, Christian Life 4
    St. John 4, Christian Life 0
    Hannan 10, Vermilion Catholic 0
    Opelousas Catholic 3, St. Mary 2
    Ouachita Christian 11, St. Martin's Episcopal 3
    Central Catholic 2, St. Edmund 1
    Catholic-Pointe Coupee 17, Country Day 0
    South Cameron 15, Ascension Christian 5
    Oberlin 12, Hanson 6
    Oak Grove 6, Logansport 3
    Ascension Catholic 8, Delhi Charter 2
    Merryville 8, Gueydan 0
    False River 14, Montgomery 1
    Mangham 3, LaSalle 0
    Regional
    Westminster at Cedar Creek
    Sacred Heart (Ville Platte) at St. John
    Opelousas Catholic at Hannan
    Ouachita Christian at Central Catholic
    Catholic-Pointe Coupee 15, South Cameron 0
    Oak Grove at Oberlin
    Merryville at Ascension Catholic
    Page 3 of 3 - Mangham at False River
     
    CLASS B
    First Round
    Florien 19, Singer 0
    Weston 4, Castor 3
    Converse 16, Simsboro 0
    Oak Hill 11, Centerville 1
    Zwolle 13, Summerfiled 0
    Negreet 4, Choudrant 1
    Glenmora 3, Holden 2
    Grace Christian 7, Dodson 0
    Grand Lake 10, Hornbeck 2
    Pitkin 1, Simpson 0
    Quitman 1, Avoyelles Charter 0
    Monterey 18, Lafayette Christian 5
    Fairview 10, Evans 0
    Anacoco 11, Bell City 1
    Forest 10, Downsville 0
    Stanley 16, Doyline 0
    Regional
    Florien at Weston
    Converse at Oak Hill
    Negreet at Zwolle
    Glenmora at Grace Christian
    Grand Lake 12, Pitkin 2
    Quitman at Monterey
    Anacoco at Fairview
    Forest at Stanley
     
    CLASS C
    Regional
    Hackberry 17, Phoenix 0
    Elizabeth at Maurepas
    Reeves at Northside Christian
    Ebarb at St. Joseph's, Plaucheville
    Claiborne Christian at Georgetown
    Kilbourne 5, Harrisonburg 4
    Plainview at Starks
    Calvin 15, Familiy Christian 0
     
     
     
     

        calendar