Softball playoff brackets released

Making its first postseason appearance in four years, the Bastrop Lady Rams will play host to the Benton Lady Tigers on Monday afternoon at 5 p.m. in the first round of the Class 4A state softball playoffs.

Benton, the District 1-4A champion, is the No. 19 seed, while the Lady Rams are No. 14.

Benton lost to District 2-4A co-champion Neville on March 25.

Meanwhile, Bastrop lost its two games against District 2-4A co-champion Neville 10-0 and 19-1.

Curiously, the five members of District 1-4A (Benton, Fair Park, Huntington, Northwood and Woodlawn) played only one round of district play.

Bastrop brings a 12-10 mark into the playoffs after finishing third in the 2-4A standings. Closing out the regular season on a high note, the Lady Rams rallied from a 5-0 deficit to beat district rival Franklin Parish 9-8 Saturday and got by Rayville 5-3 on Tuesday.

Kenyshae Beasley will get the start in the circle for the Lady Rams against Benton.

In their last playoff appearance, the Lady Rams dropped a 2-1 first-round decision to Leesville in 2009.

Monday's Benton-Bastrop winner will play the winner between No. 30 Franklin Parish, the fourth-place team from District 2, and 2-4A co-champ West Ouachita (No. 3) in the second round.

The complete first-round playoff pairings:

CLASS 5A

First Round

No. 32 Dominican at No. 1 Hahnville

No. 17 Byrd at No. 16 Destrehan

No. 24 New Iberia at No. 9 Mt. Carmel

No. 25 Sulphur at No. 8 East Ascension

No. 28 St. Scholastica at No. 5 Fontainebleau

No. 21 Haughton at No. 12 Northshore

No. 20 John Ehret at No. 13 Pineville

No. 29 Covington at No. 4 Live Oak

No. 30 Chapelle at No. 3 West Monroe

No. 19 Sam Houston and No. 14 Natchitoches Central

No. 22 H.L. Bourgeois at No. 11 Ouachita

No. 27 Ponchatoula at No. 6 Dutchtown

No. 26 Comeaux at No. 7 Walker

No. 23 Central (B.R.) at No. 10 Parkway

No. 18 Airline at No. 15 Denham Springs

No. 31 Lafayette at No. 2 St. Amant

CLASS 4A

No. 32 Bolton at No. 1 Vandebilt Catholic

No. 17 Assumption at No. 16 Morgan City

No. 24 Tioga at No. 9 Lutcher

No. 25 Beau Chene at No. 8 St. Thomas More

No. 28 Franklinton at No. 5 DeRidder

No. 21 Ben Franklin at No. 12 Academy of Our Lady

No. 20 Cecilia at No. 13 Cabrini

No. 29 Pearl River at No. 4 Belle Chasse

No. 30 Franklin Parish at No. 3 West Ouachita

No. 19 Benton at No. 14 Bastrop (Monday, 5 p.m.)

No. 22 Northwood (Shreve.) at No. 11 St. Louis

No. 27 Lakeshore at No. 6 Neville

No. 26 St. Michael at No. 7 Teurlings Catholic

No. 23 A.J. Ellender at No. 10 Ursuline

No. 18 Grant at No. 15 Plaquemine

No. 31 Riverdale at No. 2 Alexandria

CLASS 3A

No. 32 Avoyelles at No. 1 Brusly

No. 17 South Beauregard at No. 16 Port Barre

No. 24 Jewel Sumner at No. 9 Berwick

No. 25 Livonia at No. 8 Crowley

No. 28 Westlake at No. 5 Jena

No. 21 Rayne at No. 12 North DeSoto

No. 20 E.D. White at No. 13 Church Point

No. 29 De La Salle at No. 4 North Vermilion

No. 30 West Feliciana at No. 3 Kaplan

No. 19 St. Mary's at No. 14 Loyola Prep

No. 22 Vidalia at No. 11 Parkview Baptist

No. 27 Erath at No. 6 Notre Dame

No. 26 Farmerville at No. 7 St. Charles

No. 23 Patterson at No. 10 Loranger

No. 18 Caldwell Parish at No. 15 Albany (Monday, 5:30 p.m.)

No. 31 Rayville at No. 2 Buckeye

CLASS 2A

No. 32 Louise McGehee at No. 1 John Curtis

No. 17 Mamou at No. 16 Thomas Jefferson

No. 24 Winnfield at No. 9 Delcambre

No. 25 Runnels at No. 8 Calvary Baptist

No. 28 Lakeside at No. 5 Rosepine

No. 21 Sterlington at No. 12 Pine Prairie

No. 20 Fisher at No. 13 Haynes

No. 29 Pickering at No. 4 North Webster

No. 30 Iota at No. 3 Evangel

No. 19 Northlake Christian at No. 14 Catholic (N.I.)

No. 22 Many at No. 11 Pope John Paul II

No. 27 Welsh at No. 6 Menard

No. 26 Vinton at No. 7 DeQuincy

No. 23 Doyle at No. 10 Springfield

No. 18 Kinder at No. 15 North Caddo

No. 31 East Beauregard at No. 2 Riverside

CLASS 1A

No. 32 Northwood-Lena at No. 1 Cedar Creek

No. 17 Houma Christian at No. 16 Westminster

No. 24 Block at No. 9 Sacred Heart (Ville Platte)

No. 25 Christian Life at No. 8 St. John

No. 28 Vermilion Catholic at No. 5 Hannan

No. 21 St. Mary at No. 12 Opelousas Catholic

No. 20 St. Martin's Episcopal at No. 13 Ouachita Christian

No. 29 St. Edmund at No. 4 Central Catholic

No. 30 Country Day at No. 3 Catholic (Pointe Coupee)

No. 19 Ascension Christian at No. 14 South Cameron

No. 22 Oberlin at No. 11 Hanson Memorial

No. 27 Logansport at No. 6 Oak Grove

No. 26 Delhi Charter at No. 7 Ascension Catholic

No. 23 Gueydan at No. 10 Merryville

No. 18 False River at No. 15 Montgomery

No. 31 LaSalle at No. 2 Mangham

CLASS B

No. 32 Singer at No. 1 Florien

No. 17 Weston at No. 16 Castor

No. 24 Simsboro at No. 9 Converse

No. 25 Centreville at No. 8 Oak Hill

No. 28 Summerfield at No. 5 Zwolle

No. 21 Choudrant at No. 12 Negreet

No. 20 Holden at No. 13 Glenmora

No. 29 Dodson at No. 4 Grace Christian

No. 30 Hornbeck at No. 3 Grand Lake

No. 19 Simpson at No. 14 Pitkin

No. 22 Avoyelles Charter at No. 11 Quitman

No. 27 Lafayette Christian at No. 6 Monterey

No. 26 Evans at No. 7 Fairview

No. 23 Bell City at No. 10 Anacoco

No. 18 Downsville at No. 15 Forest

No. 31 Doyline at No. 2 Stanley

CLASS C

Regional Round

No. 16 Hackberry at No. 1 Phoenix

No. 9 Elizabeth at No. 8 Maurepas

No. 12 Reeves at No. 5 Northside Christian

No. 13 Ebarb at No. 4 St. Joseph (Plaucheville)

No. 14 Claiborne Christian at No. 3 Georgetown

No. 11 Harrisonburg at No. 6 Kilbourne

No. 10 Plainview at No. 7 Starks

No. 15 Family Christian at No. 2 Calvin