|
|
Bastrop Daily Enterprise - Bastrop, LA
  • Red River visits Panthers in first round

  • Sterlington will travel to Doyle on Monday for a first-round playoff game.
    • email print
  • Sterlington will be at home for the first round of the Class 2A boys basketball state playoffs and will start the girls playoffs on the road.
    Sterlington (24-7), the District 2-2A champion, is the No. 7 seed in the boys bracket and will host No. 26 Red River (12-15), the fourth place team from District 3, Tuesday at 7 p.m. Admission is $6. Tuesday night's winner will be paired against the No. 23 DeQuincy-No. 10 Lakeview winner on Friday.
    Sterlington (13-14), the fourth place team from District 2, travels to Livington to play District 8 runner-up Doyle (25-6) on Monday night. The Lady Panthers are the No. 25 seed, while the Lady Tigers are No. 8. Monday's victor will face the No. 24 Oakdale-No. 9 Jonesboro-Hodge winner on Thursday in the regional round.
    The complete Class 2A first-round pairings:
    GIRLS
    Monday
    No. 32 Lakeview at No. 1 University Lab
    No. 17 East Beauregard at No. 16 Thomas Jefferson
    No. 24 Oakdale at No. 9 Jonesboro-Hodge
    No. 25 Sterlington at No. 8 Doyle
    No. 28 South Plaquemines at No. 5 Evangel
    No. 21 West St. Mary at No. 12 Lake Arthur
    No. 20 Northeast at No. 13 Winnfield
    No. 29 Haynes at No. 4 John Curtis, 6 p.m.
    No. 30 Kinder at No. 3 Pickering
    No. 19 Iota at No. 14 Mansfield
    No. 22 Red River at No. 11 Episcopal
    No. 27 Rosepine at No. 6 Ville Platte
    No. 26 French Settlement at No. 7 North Caddo
    No. 23 Capitol at No. 10 Riverside, 7 p.m.
    No. 18 Pine at No. 15 Homer
    No. 31 Lake Providence at No. 2 St. Thomas Aquinas, 6:30 p.m.
    BOYS
    Tuesday
    No. 32 Kinder at No. 1 Isidore Newman, 6 p.m.
    No. 17 Episcopal at No. 16 Northlake Christian
    No. 24 Evangel at No. 9 North Webster, 7 p.m.
    No. 25 Oakdale at No. 8 Winnfield, 6:30 p.m.
    No. 28 G.W. Carver at No. 5 Ville Platte
    No. 21 West St. Mary at No. 12 Pickering
    No. 20 Homer at No. 13 North Caddo
    No. 29 Doyle at No. 4 St. Thomas Aquinas
    No. 30 Pope John Paul II at No. 3 Riverside, 7 p.m.
    No. 19 Many at No. 14 Rosepine, 6:30
    No. 22 Pine Prairie at No. 11 Mansfield
    No. 27 Booker T. Washington at No. 6 John Curtis, 7 p.m.
    No. 26 Red River at No. 7 Sterlington, 7 p.m.
    No. 23 DeQuincy at No. 10 Lakeview
    No. 18 Dunham at No. 15 French Settlement
    No. 31 Catholic (N.I.) at No. 2 University Lab

      calendar